czwartek, 13 maja 2010

Wrażenia po lekturze książki "JUnit. Pragmatyczne testy jednostkowe w Javie"

Od książki "JUnit. Pragmatyczne testy jednostkowe w Javie" oczekiwałem, że będzie dobrym wprowadzeniem do tematyki testów jednostkowych i nie zawiodłem się.
Tak jak w przypadku "Pragmatycznego programisty", autorzy Andrew Hunt oraz David Thomas wykazali się umiejętnością przekazywania wiedzy w sposób lekki, przyjazny dla czytelnika.


"JUnit. Pragmatyczne (...)" z pewnością należy do grupy książek pisanych z myślą o czytelniku. Celem autorów nie jest samo zapoznanie czytelnika z tematyką testów jednostkowych, ale i również przekonanie do słuszności ich właściwego stosowania. Bezpośrednim tego dowodem mogą być zamieszczone historie, opisujące efekty nieodpowiedniego wykorzystania testów jednostkowych lub kompletnego pominięcia ich podczas realizacji projektów.

Nie zabrakło również sporej ilości kodu źródłowego, demonstrującego wykorzystanie JUnit podczas implementacji testów oraz rozdziałów poświęconych obiektom imitacji czy zagadnieniom projektowania.

Podsumowując, książkę oceniam bardzo dobrze, z pewnością stanowi wartościowe wprowadzenie do tematyki testów jednostkowych.
Z czystym sumieniem mogę polecić lekturę każdemu, mając przy tym (tak jak i autorzy w przedmowie) nadzieję, że nie będzie ostatnią na ten temat.

2 komentarze:

Lucek pisze...

Również kilka dni temu kupiłem tę samą książkę. Treść faktycznie pisana jest do rzeczy prostym i praktycznym językiem. Jednak, gdybym mógł cofnąć się o kilka dni w przeszłość to nie wykonałbym drugi raz tego ruchu.
Dlaczego?

Nie zostałem specjalnie oświecony, otrzymałem pospolite rady jakie powielają się w darmowych źródłach. Myślę, że gdybym wybrał sobie tutorial tyczący się posługiwania JUnit to i tak wiele bym nie stracił.

Marek Szpak pisze...

W książkach dotyczących inżynierii oprogramowania najbardziej lubię to, że przeważnie są zbiorem dobrych rad w jednym miejscu. Czytając je możemy stwierdzić ile tak naprawdę już potrafimy oraz nad czym powinniśmy jeszcze popracować. Idąc tym tropem dochodzimy do wartości najistotniejszej - utrwalamy oraz pozyskujemy nową wiedzę, która następnie przeradza się w umiejętności.

Zgadzam się z opinią, że rady zawarte w "JUnit. Pragmatyczne (...)" możemy również znaleźć w innych źródłach (co ważniejsze darmowych), aczkolwiek nie uważam aby książka nie była warta kwoty trzydziestu złotych - otrzymujemy w zamian wystarczająco wiele.