Trzymając w ręku "Head First Design Patterns. Edycja polska" można odnieść wrażenie, że czeka nas ciężka przeprawa przez ponad 600 stron pełnych wiedzy.
Myślę, że każdy kto miał styczność
z omawianą pozycją może się ze mną zgodzić, że w rzeczywistości książkę czyta się szybko i co najważniejsze
z przyjemnością. Wykorzystane przez autorów metody nauczania faktycznie przyśpieszają proces poznawania wzorców projektowych.
Niestety minus należy się dla wydawnictwa za znaczną ilość popełnionych błędów przy tworzeniu edycji polskiej. Całe szczęście, że błędy nie są na tyle poważne aby wpłynąć negatywnie na wartość merytoryczną podręcznika.
Miły dodatek z pewnością stanowi wstęp do Java RMI (moim zdaniem bardzo dobry) zawarty w rozdziale 11 przy okazji omawiania wzorca Proxy. Szkoda, że nie miałem go pod ręką gdy sam poznawałem RMI.
Wracając jeszcze do wspomnianych metod nauczania, zastosowanie powtórzeń wiadomości budzi we mnie mieszane uczucia - przedstawienie tej samej informacji na różne sposoby niekiedy może być przydatne ale w przypadku omawianych wzorców wywoływało
u mnie chęć przeskoczenia kilka stron dalej. Czyżby forma przekazywania wiedzy towarzysząca podręcznikowi była tak skuteczna, że powtórzenia informacji nawet w dobrej wierze stały się zbędne?
Zwieńczenie dzieła stanowi rozdział 13 pt. "Wzorce projektowe
w praktyce: Nowe życie z wzorcami" gdzie autorzy m.in. zwracają uwagę na skłonność początkujących programistów do nadmiernego wykorzystywania wzorców oraz wskazują słuszną drogę dalszego rozwoju.
Dla mnie podręcznik okazał się bardzo przydatny, wszystkim zainteresowanym poznaniem wzorców projektowych mogę polecić "Head First Design Patterns" z czystym sumieniem.
środa, 25 sierpnia 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
1 komentarz:
Należało by jeszcze dodać, że autorzy tej książki na każdym miejscu namolnie (i nie bez przyczyny) namawiają do przeczytania 'oryginału' autorstwa GoF: Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software
Prześlij komentarz